tapeta (arhiv)

2012

Konferenca RC31
[01. 06. 12]

Konferenca RC31 - Razvojnega centra kreativne pohištvene industrije … »


Razstava “Predmeti ujete svetlobe”
[04. 05. 12]

Na Peterokotnem stolpu ljubljanskega gradu je konec aprila svoja vrata odprla … »


Oblikovalska identiteta: Berk
[03. 05. 12]

Nova razstava iz cikla Oblikovalska identiteta … »


“Predmeti ujete svetlobe”
[20. 04. 12]

Razstava uporabnih oblik v steklu … »


Oblikovalska identiteta: Baraga
[05. 04. 12]

Svoja vrata je odprla nova razstava Društva oblikovalcev Slovenije … »


DOS 60 LET
[27. 01. 12]

Ob praznovanju jubileja, 60. obletnice organiziranega delovanja Društva oblikovalcev Slovenije … »


Prepletanja
[25. 01. 12]

Razstava tekstilne ustvarjalnosti v Velenju … »


2011

ObLIKE
[22. 12. 11]

Selekcionirana in pregledna razstava DOS … »


Ptičnice Anke Štular
[26. 10. 11]

Vabimo vas na predstavitev Ptičnic … »


HI KONJIČEK
[18. 10. 11]

… tudi moja babi se je igrala z njim … … »


DOS na Design Expo
[17. 10. 11]

Predstavitev DOS na Design Expo 2011 … »


Oblikovalska identiteta tretjič
[05. 10. 11]

Tretja iz cikla Oblikovalska identiteta je predstavitev … »


Slovenski nastop na MINIARTEXTIL
[23. 09. 11]

Slovenski nastop na mednarodni razstavi sodobne tekstilne umetnosti MINIARTEXTIL v Comu pri Milanu
»


Oblikovalska identiteta
[19. 09. 11]

To je že druga iz cikla samostojnih predstavitev slovenskih oblikovalcev industrijskega oblikovanja in vizualnih komunikacij … »


Razpis Gorenjske banke
[30. 08. 11]

Gorenjska banka je objavila razpis za … »


 <  1 2 3 4 5 >  Last »

DOS 60 LET

[27. 01. 12]

Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) je 23. januarja 2012 s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu obeležilo 60. obletnico svojega delovanja. Dogodka v Štihovi dvorani se je udeležil tudi predsednik države dr. Danilo Türk. Zbrane sta nagovorila še predsednik društva Robert Klun in predsednica strokovnega sveta društva Maja Gspan. Maja Lozar Štamcar iz Narodnega muzeja Slovenije je na kratko predstavila zgodovino delovanja DOS, Vesna Brekalo pa je poskrbela za njegovo mednarodno predstavitev.

Akademijo je pospremil tudi zbornik, ki pod naslovom Oblikovanje je odgovor združuje prispevke izpod peresa domačih avtorjev. Ti so razmišljali o oblikovanju, poslanstvu društva ter o trenutni gospodarski in politični situaciji v Sloveniji. Kot je v predgovoru zapisal predsednik DOS Robert Klun, želijo z zbornikom slovenskih oblikovalskih dosežkov oblikovalci povedati, da je med njimi veliko potenciala in pripravljenosti za sodelovanje. "Slovenija je majhna dežela, a nabita z željo po preboju, bogata z naravo, naravnimi materiali in vrednotami. Prav takšno identiteto odražajo dela, ki so pred vami. Vsaka stvaritev je po svoje avantgardna, napredna, v nekaterih segmentih morda celo 'donkihotska'," je še zapisal Klun.

Ob jubileju ...

Društvo oblikovalcev Slovenije – DOS je strokovno, nepridobitno združenje oblikovalcev. Njegovo poslanstvo je uveljaviti oblikovanje kot poklic, strateško orodje in vitalni dejavnik kulturne identitete družbe. V svojih vrstah prostovoljno združuje avtorje s področij industrijskega, grafičnega, unikatnega, komunikacijskega in prostorskega oblikovanja. Cilji društva so promocija stroke, organizacija preglednih razstav in drugih oblik javnih predstavitev dela članov društva ter vzpostavitev vezi med stroko in njenimi uporabniki/naročniki. Pomemben dejavnik aktivnosti društva je etični imperativ. Članstvo v združenju ni pogojeno z osebnim pogledom na estetiko, temveč s cilji in prizadevanji društva in strokovnostjo posameznika.

Slovenski ustvarjalci so svoje društvo ustanovili v sredini 20. stoletja, kmalu po koncu druge svetovne vojne. Njegova zgodovina sega vse v leto 1951. V času šestdesetletnega delovanja je združilo vrhunske ustvarjalce iz vrst oblikovalcev, slikarjev, kiparjev in arhitektov. Društvo je najstarejše poklicno združenje oblikovalcev v Sloveniji.

Ob visokem jubileju velja izpostaviti nekatere dogodke, ki so obeležili delovanje društva. Leta 1962 je društvo pripravilo program nalog in sodelovanja z industrijo, ter pripravilo koncept stalne razstave industrijskega oblikovanja, poznan pod imenom Bienale industrijskega oblikovanja -BIO. Leta 1963 je društvo sodelovalo na ustanovni skupščini mednarodnega združenja grafičnih oblikovalcev ICOGRADA in leta 1966 pripravilo svetovni kongres in generalno skupščino mednarodnega združenja grafičnih oblikovalcev na Bledu.

Društvo je v prostoru bivše Yugoslavije vzpostavilo standarde delovanja oblikovalskih praks in izhodišča za vrednotenje poklica, kot tudi nalog. Leta 1979 je prvič izdalo priporočila za vrednotenje oblikovalčevega dela. Leta 1992 je društvo organiziralo mednarodni kongres in generalno skupščino industrijskih oblikovalcev (ICSID) v Ljubljani in Slovenijo spremenilo za kratek čas v metropolo oblikovanja.

Člani društva so v okviru programskih svetov galerij, muzejev in časopisnih svetov pomembno sooblikovali programsko usmeritev kulturnih ustanov ter vsebinsko zasnovo časopisnih in knjižnih izdaj s področja kulture in umetnosti. Društvo je vzpostavilo ključne povezave na področju oblikovalske stroke tako v državnem, kot mednarodnem prostoru ter postalo polnopravni član mednarodnih oblikovalskih združenj, kot so ICOGRADA, ICSID, IFI, WCC in BEDA.

Društvo oblikovalcev Slovenije je prehodilo dinamično razvojno pot poslanstva na področju oblikovanja in ustvarjalnosti. Danes je pogled društva usmerjen v prihodnost, saj je priložnosti za napredek s pomočjo oblikovalskih znanj veliko. Z globalizacijo in razvojem tehnologij, ko se močno spreminja status oblikovalca. se je treba prilagoditi globalnim tokovom in v razmerah svetovne konkurence poiskati "slovensko pot". Spoznanje, da je oblikovalsko znanje pomembno gonilo gospodarskega, kulturnega in socialnega življenja, bo odgovor na marsikatero težavo sodobnega sveta.


Avtor: DOS, Sašo Urukalo


Društvo Oblikovalcev Slovenije