Društvo oblikovalcev Slovenije v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija in Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo RS - Direktoratom za lesarstvo, objavlja odprti, enostopenjski projektni natečaj za oblikovanje lesarskih izdelkov. … »
Od 18. Februarja 2020 v Cankarjevem domu – velika sprejemna dvorana
Tokratna razstava se sooča z razmerji med virtualnim in realnim, med zasebnim, javnim in idividualnim. Razstava je posledica razmerij in soočenj z okoliščinami v katerih oblikovanje, kot ključno polje razvoja in kulture še vedno in znova obstaja.
… »
Zadnje dni smo priča eksploziji člankov in komentarjev o domnevni prenovi celostne
grafične podobe Univerze v Ljubljani (UL), k čemur svoj pogled podajamo tudi
predstavniki Društva oblikovalcev Slovenije … »
Podjetje Pirnar razume besedo "design" v njenem najglobjem resničnem pomenu. Ta ne označuje le nekaj lepega in za oko privlačnega. Design je razvoj v najsiršem pomenu besede, design je prihodnost, ki nastaja danes. … »
OBLIKOVALSKI PRESEŽKI 2018
Društvo oblikovalcev Slovenije tokrat že enajstič podeljuje priznanja »Oblikovalski presežki«, priznanja za dela, ki so jih prispevali slovenski oblikovalci v letošnjem letu. To priznanje se je v zadnjih letih razvilo kar v najvišje priznanje oblikovalske stroke v Sloveniji.
Presežki 2018 … »
Bienalna selekcionirana razstava Društva oblikovalcev Slovenije
Cankarjev dom, 15. 2.—15. 3. 2018
… »
Nagrada, ki jo DOS podeluje v okviru sejma AMBIENT v Ljubljani … »
Počastitev priznanja za življenjsko delo v tako izjemni družbi ustvarjalcev, ki so prejeli priznanja 2017 za svoje oblikovalske presežke najširšega razpona, je zame prav poseben privilegij. To je izjemna ‘pravica’ biti v družbi mladih kolegov, ki imajo pred seboj še dolgo poklicno pot kultiviranja v družbeno dobro. Pa saj to udejanjajo z vsako potezo, ki jo zrcalijo njihova priznanja. Seveda, vsi delujemo v okvirih nikoli prekinjenih dogovorov o našem poslanstvu, zato bom tudi sam po svojih močeh pritrdilno odgovoril dragemu Mihi Turšiču, ki mi iz Nizozemske piše: ‘upam, da te ‘življenjske’ nagrade še ne pomenijo konec vašega dela in da boste še kaj naredili za naš čas’.
… »
V Ministrstvu za zunanje zadeve se z novo postavitvijo nadaljuje prikaz razstave Društva oblikovalcev Slovenije. … »
Slovenska oblikovalka Barbara Prinčič razstavlja na spremljevalni razstavi beneškega bienala Venice Design … »
Julijan Krapež
mizarstvo Potočnik - za mini bar - element sistema 2016 … »
Barbara Prinčič, industrijska oblikovalka in predavateljica na Oddelku za industrijsko oblikovanje UL
ALUO, je tudi letos med nagrajenci prestižnega mednarodnega oblikovalskega tekmovanja A’Design
Award and Competition. Tokrat je prejela zlato nagrado v kategoriji svetil in svetlobnih sistemov, za
izdelek LED svetilka 5x5. … »
Nagrada društva oblikovalcev Slovenije
Nagrada Društva oblikovalcev Slovenije vsako leto nagrajuje plodove slovenskega napredka na področju pohištva. Letos nagrajuje oblikovalca Julijana Krapeža in proizvajalca Mizarstvo Potočnik za izdelek »Smreka in terrazzo«.
… »
Konec marca se je v Cankarjevem domu odvijal Kulturni bazar 2014, enodnevni dogodek, kjer se predstavi večina slovenskih kulturno-umetniških organizacij. Pestra ponudba je namejena strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju, kjer se lahko osebno pogovorijo z razstavljalci ali pa ponudbo skozi leto spremljajo v Katalogu kulturno-umetnostne vzgoje
http://www.kulturnibazar.si/katalog-ponudbe-201112 … »
V prvem tednu novega leta je kulturno dogajanje popestrila razstava Društva oblikovalcev Slovenije v Cankarjevem domu. Selekcionirana razstava članov DOS je bienalna razstava, ki že vrsto let prikazuje dosežke slovenske oblikovalske stroke. Pretekle razstave so se navezovale na različne vsebine. Tokrat je bila tema razstave ReForma.
… »
[17. 11. 16]
Oblikovalec Julijan Krapež skupaj z mizarjem Potočnikom, predstavlja verjetno že vrsto let vodilni razvojni par v slovenski lesarski panogi. Nagrade zanju res niso več nobeno presenečenje in gre le za logične posledice dolgoletnega ter zelo tesnega sodelovanja. Vzorno načelo, ki bi mu branža lahko sledila.
Del pohištvenega sistema 2016 sta predstavila že na lanskem sejmu Ambient, a tedaj le kot idejo. Nov princip, novo okovje, nov pogled na vsebino in notranji red pohištvenega “kosa” ki naenkrat postaja većplasten, hkrati s tem pa vsebinsko in funkcionalno bogatejši.
Sorodne rešive so nekoč, celo stoletja nazaj, že obstajale, a le na ravni majhnih zanimivih igrivih in praktičnih izdelkov, ki pa večinoma ne sodijo v velikostni rang pohištva. Krapež in Potočnik sta to sprva pretvorila v spoštljivo dimenzijo in v njuno “šatuljico” pospravla kar celo kuhinjo.
Potem se je zgodil razvojni preobrat, ki ga predstavlja zdaj nagrajeni izdelek Društva oblikovalcev Slovenije. Princip odpiranja in skrivanja, morda celo prikrivanja, se je preselil v nekoliko manjši format, v raven nečesa intimnega, precej bolj osebnega. S tem je nastal popolnoma nov pohistveni element, ki bi ga morda upravičeno lahko imenovali “tabernakelj”. Seveda pa ne tak kot običajno pripada cerkvenemu oltarju. Gre za sodobno omaro, ki sodi lahko v različne bivalne prostore, je lahko polna raznovrstnih vsebin, zelo osebna ali morda skupna – družinska. Naziv “mini bar” je ne opredeljuje ravno najbolje. Vsebina je lahko raznotera kot so različne možnosti rešitev notranje ureditve, vendar pa je vedno znana le njenemu lastniku – morda odraslemu Harriyu Potterju, ki si želi svoj majhen svet skrivnosti le zase.
Avtor: